Teminat Senetinin Unsurları Nelerdir,Takibe Konulabilir Mi ?

Teminat senedi olmanın sonuçları, Teminat senedi örneği, teminat senetlerinin icra takibine konulup konulamayacağı teminat senetleri neler olduğu ve .nasıl hazırlandığı gibi hususlar yer almaktadır.,

Teminat Senedi Nedir ?kıymetli evrak niteliği taşımayan sosyal ve iş hayatında güvence kapsamında hazırlanan ticari ve hukuki belgedir.

Teminat Senedi ile Borç Senedi arasındaki fark nedir?

Teminat senedi sözleşme konusu iş hiç yapılmaması veya eksik yapılması durumunda tarfların kendilerini güvence altına almak için düenledikleri hukuki belgedir.
Borç Senedi ise ;Tarafların para veya mal konusuna ilişkin vadesi tutarı belirli olan ödeme sözü niteliği taşyan sebepten bağımsız vafsı olan kıymetli evrak kambiyo senedidir.

Teminat senedinin unsurları nelerdir
  • Vade kısmına "Teminat Senetidir" ibaresi yazılmalıdır.
  • Ayrıca senetin ön yüzüne "Şu sözleşmeye konu olarak hazırlanmıştır " yazmalıdır,
  • Hazırlanacak olan senetin arka yüzüne Hangi konu için teminat senedinin hazırlandığı özetlenmelidir.
  • Özet kısmında "-şu,şu anlaşma üzerine bu teminat sözleşmesi hazırlanmıştır, sözleşme konusu tamamlandığında teminat senetinin hükümleri geçersizdir, ciro edilemez" notu borçlunun güvenliği açısından yazılması önemlidir.
Bu şartları sağlamayan senetler teminat senedi niteliğinin taşımazlar.
Yargıtayın verdiği içtihatlar gereğince senedin üzerinde yalnızca teminat yazması senedin teminat senedi olmasını sağlamaktadır.senette "teminat senedidir" ifadesinin yer alması gerekmektedir.
Ayrıca yargıtayın bu teminatın ne için verildiğini de belirtilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Sadece senet üzerinde "Teminat Senetidir" ibaresi yeterlimidir?

Senette tek başına "Teminat senedidir."ifadesi senede taminat senedi hüviyeti kazandırmaz.

12. Hukuk Dairesi E. 1998/2346 K. 1998/3140 sayılı kararında • TEMİNAT SENEDİ ( Bedeli Teminat İbaresi Tek Başına Senedin Teminat İçin Verildiğini Göstermez ) şeklindedir.

Senedin Teminat Senedi Olmasının Sonuçları

Teminat Senetlerinde İcra takibi ve Haciz işlemleri açısıdan

Örneğin bir firmadan 250tl'ye ingilizce hazırlık  seti aldınız ve  parasını da peşin ödediniz ve ürünün size eksik teslim edilme  ya da  teslim edilmeme durumlarına yönelik kendinizi güvence altına almak için karşı taraftan 250tl'lik teminat senedi alabilirsiniz. takdirde eğer mal size teslim edilmezse veya eksik/ayıplı teslim edilirse elinizdeki senetle kendinizi güvenceye alabilirsiniz.
Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus,elinizdeki teminat senediyle kambiyo senetlerine mahsus haciz takibi yapamazsınız.Çünkü teminat senetleri kambiyo senedi vasfını taşımaz sadece güvence belgesi niteliğindedir.
Teminat senedi yapılan sözleşmeye veya işe yönelik güvence sağlayan belge niteliğindedir.Bu belge kambiyo senetlerine mahsus takip yapılmasını sağlamaz  ancak bu alacak için  yargı yoluna başvurulduğu takdirde teminat senedi  ona bağlı sözleşmeyi ve tutarı içerdiğinden ispatı sağlayacak belge niteliğinde olacaktır..Ayrıca ilamsız takip de yapılmasına bir engel yoktur. 

Senedin Teminat Senedi Sayılmamasının Sonuçları

senedin teminat senedi sayılmamasının en önemli sonucu eğer senet geçersiz değilse  kambiyo senedi vasfını sağlıyorsa kambiyo senetlerine mahsus  haciz yolu ile takip yapılabilecektir.

Teminat Senetleri Üçüncü Kişilere Ciro edilebilir Mi?

Sözleşmeye güvence olan teminat senetlere sözleşmeden bağımsız nitelik kazanmadıklarından üçüncü kişilere ciro edilemezler.


Yazar 

Av. İbrahim DURAN

Kambiyo senetleri ve teminat senetleri hakkında BURAYA TIKLAYARAK bizimle irtibata geçebilirsiniz

COMMENTS

İbrahim DURAN
Ad

aile hukuku,29,Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri,1,Avukatlık,1,Borçlar Hukuku,3,Ceza Hukuku,20,deneme,2,dilekçeler,4,Eşya Hukuku,2,Genel Bilgiler,4,Hukuk,85,İcra Hukuku,2,İnfaz hukuku,1,iş Hukuku,1,İş Hukuku,5,kayseri boşanma avukatı,2,Kişiler Hukuku,1,Medeni Hukuk,27,Miras Hukuku,1,Sigorta Hukuku,2,Ticaret Hukuku,2,Tüketici Hukuku,1,Usul Hukuku,9,Yargı kararları,1,Yargıtay Kararları,1,
ltr
item
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk: Teminat Senetinin Unsurları Nelerdir,Takibe Konulabilir Mi ?
Teminat Senetinin Unsurları Nelerdir,Takibe Konulabilir Mi ?
Teminat senedi olmanın sonuçları, Teminat senedi örneği, teminat senetlerinin icra takibine konulup konulamayacağı teminat senetleri neler olduğu ve .nasıl hazırlandığı gibi hususlar yer almaktadır.,
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB9A/w5r9i4-T7IcLUjAaLRBme4nADP3Ng2fbgCPcBGAYYCw/s320/JudBRoll.webp
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB9A/w5r9i4-T7IcLUjAaLRBme4nADP3Ng2fbgCPcBGAYYCw/s72-c/JudBRoll.webp
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk
https://www.duranhukuk.com/2017/04/teminat-senetinin-unsurlar.html
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/2017/04/teminat-senetinin-unsurlar.html
true
4647125434886118247
UTF-8
Tüm gönderiler Yüklendi Herhangi bir Gönderi Yok Tümünü Gör Devamını Oku Cevap Ver Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Makaleler Tümünü Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Makaleleler Sayfa Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Hemen Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha fazla Takipçiler Takip et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy
/*! hız için eklenti */