Ağır Ceza Avukatlığı

Ağır ceza avukatlığı nedir Ağır ,Ceza Muhakemesi, soruşturma, dosya inceleme,ceza avukatının dosya incelemesi,Vekaletsiz dosya inceleme gibi hususlar yer almaktadır


Ağır Ceza Avukatlığı Nedir?


Türkiye'de Avukatlık mesleği içerisinde uzmanlaşma branşlaşma yahut ihtisaslaşma mevcut olmamakla birlikte  sıklıkla ceza davalarına bakan avukatlar için ağır ceza avukatı olarak tabir edilmektedir. 

Ağır Ceza Avukatlığı ve Ceza muhakemesi


Avukatın ceza yargılamasındaki işlevi savunma işlevini yerine getirmektir. Hem katılan hem de şüpheli şahısların savunmasında esas rol oynamakla birlikte ceza avukatlığı tabiri daha çok  şüpheli avukatlığı yani müdafiliği için kullanılmaktadır. 

Savunma ayağını oluşturan avukatlar yargılamanın üç önemli ayağından birini oluşturmaktadır. Soruşturma başlamasıyla şüpheli tanımı oluşur. Daha sonra Savcı tarafından iddianame düzenlenmesi ile şüpheli sanık adını alır. Ve bu saatten sonra sanık olarak tabir edilir. 

Ceza avukatının ya da ağır ceza avukatının ceza muhakemesindeki bir çok önemli misyonu olmakla birlikte en önemli misyonu suçun unsurlarının oluşup oluşmadığı hususunda yargılamaya yön verme faaliyeti olarak nitelendirilebilir. 

Örneğin  Kayseri Ağır ceza mahkemesinde yağma suçundan yargılanan bir sanığın aslında suçun yağma değil de hırsılık olduğu noktasında mahkemeye iddia savunma beyanatlarda bulunulması sonucu  mahkemece suçun hırsızlığa çevrilmesi durumunda kişinin alacağı cezanın  ciddi miktarda düşmesi tahliye olmasıyla sonuçlanacaktır. ,

Ceza yargılamasında bir çok suçun tanımı kendi içerisinde başka suçlara girift olduğundan karıştırılması kolaylıkla başka bir suç olarak nitelendirilmesi  ve dolayısıyla kişinin hak ve hürmetlerinden ciddi derecede yoksun olması sonucunu doğuracaktır. Örneğin Kayseri'de gerçeklemiş ve  iki şahsın kullanmak için uyuşturucuyu temin etmeye çalışması olayında kullanıcı lardan birinin diğerine para verip ikisine de uyuşturucu temin etmesi olayında  savcı hatalı olarak kullanıcı şahıslardan uyuşturucuyu satın alanı  ticaret yapan konumuna ya da ticarete yardım eden konuma sokarak  tutukluğu sevk etmiş ve kişi uzun süredir  tutuklu kalmıştır. Burada çok ince bir çizgi bulunmaktadır. Eğer şahıslardan biri kullanıcı ise parayı alıp  uyuşturucuyu temin eden şahıs ticaret yapan durumuna düşmekte ve en az 10 yılla yargılanmakta iken iki kişinin kullanmak amacıyla kullanıcılardan birine para verip diğerinden almasını istediği aynı olayda ise iki kişi de kullanıcı olarak nitelendirilecek ve  iki kişi de tahliye edilecek ve beraat edilecektir. İşte olayın savcı ve mahkeme tarafından yanlış nitelendirilmesi durumunda şahıslardan birinin 10 yıldan fazla ceza almasına neden olacaktır. Ağır ceza avukatlığı da tam bu noktada önem kazanmaktadır. 

Ağır ceza avukatlığı hem niteliği gereği hem de muhatap olunan kitle gereği  çok stresli ve yorucu bir alandır.Bir tarafta suçluyu savunma psikolojisi diğer tarafta mahkeme ve duruşma stresi ayrıca sanık ve ailesinin çeşitli beklentileri içerisinde avukat açısından oldukça yorucu ve yoğun bir süreçtir. Bununla birlikte ceza muhakemenin kendine has delilleri değerlendirme sunma araştırma suçun nitelendirmesi açısından uzmanlık ve tecrübe gerektirmektedir. 

Şüpheli olduğum durumlarda avukat isteme hakkım var mıdır ?


Soruşturma başladıktan sonra hatta özgürlüğün kısıtlanması durumundan itibaren(yakalama gözaltı vs.) avukat tutma hakkından faydalanabilir. Talep edilmesi halinde Avukat olmadan şüphelinin ifadesi alınmaz.

Ceza avukatım Dosyamı inceleyebilir mi ?


Ceza avukatı şahsın soruşturma içeriğini hem Ceza Muhakemeleri Usulu kanununda hem de avukatlık kanununca inceleme hakkına sahiptir. Uygulamada her ne kadar bu hak kısıtlanmaya çalışılsa da teorikte vekaletname bile olmadan avukatların soruşturma dosyalarını incelme hak ve yetkileri bulunmaktadır. 

Ceza avukatım vekaletname olmadan dosyamı inceleyebilir mi ? vekaletname olmadan savunma yapabilir mi 


Ceza avukatının dosya incelemesi için ya da savunma yapması için  vekaletname sunmasına gerek yoktur. Vekaletname yalnızca dosyadan örnek alması için gereklidir.Ceza avukatı soruşturma aşamasındaki tüm işlemleri vekaletname olmadan yapabilir. 

Avukat Gözaltındaki şahısla ya da tutuklu şahısla görüşebilir mi ?


Suç şüphesi altında yakalanmış olan şahısla avukatın görüşme hakkı bulunmaktadır. Savunma faaliyeti kişiye suç isnadından sonra başlar Ceza avukatı ifade verme esnasında şüpheliye hukuki yardımda bulunur .Lakin  şahsın yerine geçerek cevap veremez. Şüpheli serbest bırakılmazsa tutuklanmak üzere sulh ceza hakimliğine sevk edilecektir. 

Soruşturmanın gizliliği avukata karşı geçerli midir ?


Soruşturmanın gizliliği ile Gizlilik kararı ya da "kısıtlılık kararı " karıştırılmaktadır.Soruşturmanın gizliği soruşturmanın süjesi olmayanlar tarafından incelenememesi anlamına gelmekte iken soruşturmada gizlilik kararı ya da kısıtlılık kararı ise Sulh Ceza Hakimliği tarafından alınan Gizlilik kararını ifade etmekte ve soruşturmanın hiç kimse tarafından incelenmesi mümkün olamaz 

Sanık Nedir ?


Suç şüphesi altında olan kimseye soruşturma aşamasında şüpheli kovuşturma esnasında ise sanık denmektedir. Kavuşturma ise savcılığın iddianame düzenlemesi ile başlamaktadır. 

Ceza avukatı beyanda bulunabilir mi ?


,Ceza avukatı beyanda bulunabilir lakin tarafların yerine geçip beyanlarda bulunamaz Sadece savunma amaçlı beyan ve savunmalar yapılabilir. Suçun konu ile ilgili olarak -tarafların şahit olduğu olaylarda tarafların yerine geçip  beyanlarda bulunamaz ?

Ceza davalarında tebligat bizzat avukata mı yapılır ?


,Avukatla takip edilen işlerde tebligat asile yapılmaz vekile yapılmış tebligat  asile yapılmış sayılır.Ceza davaların da ise durum biraz farklıdır. Ceza davalarında tebligatın mahiyeti müvekkilin ifade sorgu  ya da beyan alınması amacıyla ise o halde tebligat asile de yapılması gerekmektedir.

En iyi ceza avukatı, ağır ceza avukatı var mıdır ?


Türkiye'de avukatlık mesleğinde branşlaşma ya da uzmanlaşma söz konusu olmadığından bu şekilde söylemler gerçeği ifade etmediği için  itibar edilmemelidir. Bu tarz söylemler hem gerçekle ilgisi olmayan hem de meslek etiğine uygun olmayan ifadelerdir.

Kayseri'de İşlenen Suçlar  ve Ceza Avukatlığı


Kayseri Orta Anadolu bulunan büyük şehir olması gerek nüfus gerekse çok fazla sayıda farklı kültürlerin buluşma noktası olması gerekse de doğu batı arasında güzergah bir geçiş olması hasebiyle  çok fazla sayıda suç soruşturması ve bu kapsamda  yürütülen ceza davası söz konusudur. Bu kapsamda hem ilave ek ağır ceza mahkemeleri hem de  asliye ceza mahkemeleri açılmaktadır. Her ne kadar uzlaştırma kurumu gelse de bu hızlı artan suç işlenme ve açılan davaları azaltmamakta bu yöndeki ihtiyaç gittikçe artmaktadır. Bu bakımdan ihtiyaç duyulan avukat  sayısı da gittikçe artmaktadır .


COMMENTS

İbrahim DURAN
Ad

aile hukuku,29,Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri,1,Avukatlık,1,Borçlar Hukuku,3,Ceza Hukuku,20,deneme,2,dilekçeler,4,Eşya Hukuku,2,Genel Bilgiler,4,Hukuk,85,İcra Hukuku,2,İnfaz hukuku,1,iş Hukuku,1,İş Hukuku,5,kayseri boşanma avukatı,2,Kişiler Hukuku,1,Medeni Hukuk,27,Miras Hukuku,1,Sigorta Hukuku,2,Ticaret Hukuku,2,Tüketici Hukuku,1,Usul Hukuku,9,Yargı kararları,1,Yargıtay Kararları,1,
ltr
item
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk: Ağır Ceza Avukatlığı
Ağır Ceza Avukatlığı
Ağır ceza avukatlığı nedir Ağır ,Ceza Muhakemesi, soruşturma, dosya inceleme,ceza avukatının dosya incelemesi,Vekaletsiz dosya inceleme gibi hususlar yer almaktadır
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB9A/w5r9i4-T7IcLUjAaLRBme4nADP3Ng2fbgCPcBGAYYCw/s640/JudBRoll.webp
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB9A/w5r9i4-T7IcLUjAaLRBme4nADP3Ng2fbgCPcBGAYYCw/s72-c/JudBRoll.webp
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk
https://www.duranhukuk.com/2019/05/agir-ceza-ve-kayseride-ceza-avukaligi.html
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/2019/05/agir-ceza-ve-kayseride-ceza-avukaligi.html
true
4647125434886118247
UTF-8
Tüm gönderiler Yüklendi Herhangi bir Gönderi Yok Tümünü Gör Devamını Oku Cevap Ver Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Makaleler Tümünü Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Makaleleler Sayfa Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Hemen Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha fazla Takipçiler Takip et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy
/*! hız için eklenti */