Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi

Adli sicil Kaydı,Adli Sicil Kaydının Silinmesi,ve bu konudaki yargıtay kararları, gibi husular yer almaktadır.


Adli Sicil Kaydı

Adli sicil kaydı devletin adli süreçleri kayıt altında tutulduğu sicildir. Sabıka kaydı da denmektedir. Örneğin Kayseri'de İşlediği bir suçtan dolayı  hakkında 20 ay hapis cezası verip cezanın ertelenmesi kararı alan bir şahsın  adli sicilinde bu mahkumiyet   hükmü infazın sona ermesine kadar gözükmektedir. 
Adli sicil kayıtlarına E-Devlet Üzerinden
Adli sicil kaydında kişilerin işledikleri ve haklarında verilen mahkumiyetler ve güvenlik tedbirleri yer almaktadır.Kesinleşmeyen mahkeme kararları adli sicilde yer almaz 

Mahkeme tarafından verilen her türlü ceza ve güvenlik tedbirleri adli sicile işlenirken HAGB hükmün açıklanmasının geri bırakılması adli sicile işlenmez

Adli Sicil Kaydına İşlenen Bilgiler

 • Hapis Cezaları 
 • İnfazı tamamlanmış hapis cezaları
 • Ertelenmiş hapis cezaları 
 • Hapis cezasına seçenek yaptırımlar 
 • Genel ve Özel Affa İlişkin kanun
 • Belli haklardan yoksun bırakılmaya dair olan kararlar 
 • Ceza zamanaşımının dolduğuna ilişkin kararlar 
 • Adli para cezaları 
 • Adli Sicil Kaydında Yer almayan Durumlar
 • Adli para Cezaları 
 • Kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen disiplin Cezaları ve sırf askeri suçlara ilişkin kararlar 
 • Tazyik hapsine ilişkin kararlar 

Kamu Davasının Açılmasının Ertelenmesi ve Hükmün Açıklanmasının Ertelenmesi 

Adli sicil kaydında HAGB ve Kamu davasının açılmasının ertelenmesi kararları kendina mahsus bölümde görülmektedir. Vatandaşların aldıkalrı normal bir adli sicil kaydında gözükmez. Sadece kovuşturma ve soruşturma aşamasında Hakim ve savcıların aldıkları adli sicil kaydında gözükmektedir. 

Adli Sicil Kaydının Silinmesi

Adli sicil kaydındaki bilgilerin Silinmesine yönelik kanunda açık bir durum olmamakla birlikte yargıtay içtihatlarıyla oluşturulmuştur. Buna göre Ceza ve güvenlik tedbirlerinin infazının bitmesiyle adli sicil kaydındaki kayıt silinir. Hapis cezasında hapis cezasının bittiği denetime tabi ise denetiminin bittiği tarih adli sicil kaydının silineceği son tarihtir. Örneğin kayseri'de  kasten  yaralama suçundan  6 yıl hapis cezası alan 3 yıl ceza evinde kalıp sonra denetime tabi olan bir suçlunun denetim süresi sonunda yani 6 yılın sonunda adli sicil kaydı silinir. 

Suçun tüm sonuçlarını ortadan kaldıran şikayetten vazgeçme ve etkin pişmanlık halinde 

Ceza zaman aşımının dolması ve Af durumunda da adli sicil kaydı silinir.

Arşiv Kaydı Ne zaman Silinir

Adli Sicil kaydı cezanın infazının tamamlanmasından sonra silinir .Silinen kayıt arşive alınır 

Hükümlüye ait arşiv kayıtları ise 5 yıl sonra silinir. 

Arşive alınan mahkumiyet hükümleri mahkeme tarafından memnu hakların iadesi kararı verilmişse arşive alındığı tarihten itibaren 15 başvuru yapılmamışsa 30 yıl içerisinde arşiv kayıtları silinmektedir. 

Hükümlünün ölmesi ve fiilin suç olmaktan çıkması durumunda arşiv kaydı da silinmektedir. 

Bu konudaki yargıtay kararları

Hükümlü hakkında kasten öldürmeye teşebbüs suçu nedeniyle verilen 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasının süre itibariyle anayasa’nın 76. maddesi kapsamında kaldığından ve Adli Sicil Kanunu’nun 12. maddesinde öngörülen sürenin geçmemesi nedeniyle 5352 sayılı kanunun geçici 2. maddesinin 2. fıkrası uyarınca arşiv kaydından çıkartılması mümkün değildir. Bu durumda ya yasaklanmış hakların geri alınması kararı yoluyla arşiv kaydına alınma tarihinden itibaren 15 yıl içinde veya bu karar alınmamışsa 30 yıl içinde silinebilir ( Yargıtay 1. Ceza Dairesi - Karar No: 2014/3727 ).

Resmi evrakta sahtecilik suçu nedeniyle 1 yıl 8 ay ceza alan hükümlünün cezası infaz edildiğinden adli sicil kaydının silinmesi mümkündür. Ancak adli sicil ve arşiv bilgilerinin silinmesi cezanın süresi ve suçun vasfı nedeniyle 5352 Sayılı Adli Sicil Kanununun geçici 2. maddesinin 2. fıkrası uyarınca aynı Kanunun 12. maddesine göre işlem yapılması zorunludur. Bu nedenle ya hükümlü yasaklanmış hakların geri alınması kararı alarak cezanın infazından itibaren 15 yıl içinde ya da bu karar olmadan cezanın infazından itibaren 30 yıl içinde arşiv kaydını sildirebilir (Yargıtay 11. Ceza Dairesi - Karar No: 2013/9374).

Sanığın adli sicil kaydının silinmesi ve arşiv kaydına alınması mümkündür. Ancak sanık, 6136 sayılı Ateşli Silâhlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun kapsamında 4.070.000 Türk lirası ağır para cezası ile cezalandırılmış olsa bile, ceza süresi yönünden değil, suç vasfı yönünden Adli sicil Kanunu’nun 12. maddesinin 2. fıkrası kapsamında kalan bir suç işlediğinden adli sicil kaydının silinmesi mümkün, ancak arşiv kaydının silinmesi için ya yasaklanmış hakların geri alınması kararı alarak cezanın infazından itibaren 15 yıl içinde ya da bu karar olmadan cezanın infazından itibaren 30 yıl içinde arşiv kaydını sildirebilir ( Yargıtay 8. Ceza Dairesi - Esas No: 2011/16743, Karar No: 2011/16146, Tarih: 15.12.2011 )

Adli sicil kaydın silmesi için konusunda uzaman  bulunduğunuz şehirde ya da kayseri'de ceza avukatıyla görüşmeniz gerekmekle birlikte kendisinden silinmektedir. Bununla birlikte arşiv kaydının silinmesi şahsın talebiyle için ise memnu hakların iadesi ve 15 yıl süre şartı gerekmektedir. 

Adli Sicil kaydı bir şekilde silinmediyse başvuru yapılarak silinmesi talep edilebilir. 


Adli Sicil kaydının silinmesi Dilekçe Örneği 

T.C. ADALET BAKANLIĞI

ADLİ SİCİL ve İSTATİSTİK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE 

ANKARA

İSTEMDE BULUNAN : ( İsim-soyad-kısa kimlik-adres bilgileri )

KONU : Adli Sicil Kaydının Silinmesi

TALEP : Adli sicil kaydımda görünen sabıkalarımın gerekli yasal süre geçtiğinden silinmesi talebimdir.

AÇIKLAMA :

Ekte sunduğum adli sicil kaydında görüleceği üzere aldığım tüm cezalar infaz edilmiş durumdadır.

Mahkeme tarafından verilen tüm cezalar infaz edilmiş ve gerekli tüm yasal süreler geçmiş olmasına rağmen sabıka kaydımda halen bu cezalara dair bilgiler görünmektedir.

Adli sicil kaydında bu bilgilerin olması hem iş hayatımı hem de diğer sosyal hayatımı olumsuz etkilemektedir. Resmi ve özel yapacağım herhangi bir işlemde hak kaybına ve mağduriyete yol açmaması için adli sicil kaydında görülen sabıka kaydımın silinmesini talep ediyorum.

SONUÇ ve İSTEM :

Yukarıda açıkladığım üzere Adil Sicil Kaydımda yer alan tüm kayıtların, meselenin kişisel önemi ve aciliyeti de göz önünde bulundurularak Adli Sicil Kayıtlarından silinmesine karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim …./…/200..

EK : 1- Cumhuriyet Başsavcılığı Sabıka kaydı,

İSTEMDE BULUNAN (İsim ve İmza)

COMMENTS

BLOGGER: 6
 1. Hagb aldığım bir dava da adli sicilde kaydı gözükür mü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. HAGB hükümleri adli sicilde gözükmezler.Sadece mahkemeler ve savcılıklar tarafından kullanılan özel adli sicil kayıtlarında gözükmektedirler

   Sil
 2. 5 yıl infazım var adlı sicil kaydımı sildirmek istiyorum nasıl olcak

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hüküm infazı bittikten sonra adli sicil kaydından suç silinir ve arşiv kaydına alınır.

   Sil
 3. Hapis erteleme kararı sicile işler mi

  YanıtlayınSil
 4. Evet ertelenmiş hapis cezaları pratikte suça dair bir hüküm olmalarından dolayı adli sicil kaydına işlenirler.

  YanıtlayınSil

İbrahim DURAN
Ad

aile hukuku,29,Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri,1,Avukatlık,1,Borçlar Hukuku,3,Ceza Hukuku,20,deneme,2,dilekçeler,4,Eşya Hukuku,2,Genel Bilgiler,4,Hukuk,85,İcra Hukuku,2,İnfaz hukuku,1,iş Hukuku,1,İş Hukuku,5,kayseri boşanma avukatı,2,Kişiler Hukuku,1,Medeni Hukuk,27,Miras Hukuku,1,Sigorta Hukuku,2,Ticaret Hukuku,2,Tüketici Hukuku,1,Usul Hukuku,9,Yargı kararları,1,Yargıtay Kararları,1,
ltr
item
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk: Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi
Adli Sicil Kaydı ve Silinmesi
Adli sicil Kaydı,Adli Sicil Kaydının Silinmesi,ve bu konudaki yargıtay kararları, gibi husular yer almaktadır.
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB88/cGJxzviFvxQsjpkcoqRgzQSv2qU8NBmjACLcBGAs/s400/JudBRoll.webp
https://1.bp.blogspot.com/-M1GCREks8O0/XTTl4Ha2L3I/AAAAAAAAB88/cGJxzviFvxQsjpkcoqRgzQSv2qU8NBmjACLcBGAs/s72-c/JudBRoll.webp
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk
https://www.duranhukuk.com/2019/07/adli-sicil-kaydi-silinmesi.html
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/2019/07/adli-sicil-kaydi-silinmesi.html
true
4647125434886118247
UTF-8
Tüm gönderiler Yüklendi Herhangi bir Gönderi Yok Tümünü Gör Devamını Oku Cevap Ver Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Makaleler Tümünü Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Makaleleler Sayfa Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Hemen Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha fazla Takipçiler Takip et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy
/*! hız için eklenti */