Kuru Sıkı Tabanca Taşımak Suç Mu

Kurusıkı Tabanca Cezası Nedir? Kurusıkı Tabanca Taşımak Suç mu? Kurusıkı Tabanca Taşımak Kabahat mi ? Kurusıkı Tabanca Taşımak Şartları Nelerdir ?

Kurusıkı Tabanca Cezası Nedir?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Suç mu?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Kabahat mi ?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Şartları Nelerdir ?

kuru sıkı tabanca taşımak suç mu 


Kuru sıkı Tabanca Taşımak Suç mu?

Kurusıkı tabancalar mevzuatlara göre belli usullere göre imal satış ve taşınmasının yapılması gerekmektedir. Kullanımı da aynı usullere göre belirlenmiştir. Kanunda belirtildiği gibi de kullanım şartları da vardır.  Piyasa da Kuru sıkı tabancalar kuru sıkı silah olarak da adlandırılmaktadır. .
 Kuru sıkı tabanca üzerinde taşımak yasal mıdır?  yahut Kuru sıkı tabanca taşımak suç mudur?  ya da kuru sıkı tabanca taşımanın idari para cezası mı vardır gibi sorular sorulmaktadır. Şeklinde çokça sorular sorulmaktadır. Kuru sıkı tabanca yasada  ses ve gaz fişeği atabilen ağzı kapalı olarak satılan silah olarak tanımlanmaktadır. Kuru sıkı silah çeşitleri ses çıkarmak amacı ile kullanılan ve zararı olmayan silahlardır . Kuru sıkı silahlar ses mermisi dediğimiz kuru sıkı mermilerin atmaktadırlar. Bunlar sayesinde ses çıkarma işlevi görürler. Bu sesin şiddeti silahın mermisi  kalibresine göre değişmektedir. Yüksek barda olan silahlar diğerlerine göre daha fazla ses çıkarmaktadırlar. Daha az bara sahip olanlar daha az ses çıkarır. Bu silahlar  gösteriş açısından da kullanılmaktadır. Kuru sıkı tabancalar  gerçek silahlar  ruhsatlandırılma süreci ve sıkı denetlenmesi olmasa da yinede birtakım  kısıtlamalara ve kurallara tabi olarak kullanılmaktadır: Zararları olmasa da kullanımları belli şartlara bağlıdır. Kurusıkı tabanca hobi ve eğlence amaçlı kullanılan bir şey olduğu için üzeriden taşımak yasaktır. Sonuç ta bunlar hobi amaçlı kullanılan ve sürekli ihtiyaç duyulmayan bir şey olduğu için üzeride taşımak da yasaklanmıştır. Bu yüzden kurusıkı silah üzerinizde belinde taşınması  yasal olmamakla birlikte koşullarının oluşması durumunda  tehdit suçuna bile vücut verebilmektedir. O sebeple kuru sıkı silahların görünecek şekilde taşınması ve belinde taşınması yasaklanmıştır. 5729 sayılı kanunun 3.maddesinde taşınmasının yasal olduğu olarak düzenlenmekle birlikte bir yerden bir yere taşınması kolay ulaşılamayacak şekilde boş olarak kutu içerisinde ve evrakları yanında olacak şekilde olmalıdır. 

Kurusıkı tabancanın nasıl alınacağı, nasıl satılacağı, taşınması, yaş sınır vs. her şey 5729 sayılı ses ve gaz fişeği atabilen silahlar hakkında kanunda ifade edilmiştir.

 Kuru sıkı silah almanın şartları 

  • Kurusıkı silah alacak kişilerin ilk öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması 
  • kurusıkı tabanca satışı yapan yerlere sabıka kayıtlarını ibraz ederek alınmalı . Sabıka kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. 
  • Satın alındıktan itibaren 1 ay içerisinde Mülki amire bildirimde bulunup kayıt yaptırmaları  gerekmektedir. 
Kuru sıkı tabanca alırken bu iki şart ilk öncelikli sağlanmalıdır. Kuru sıkı tabancalar namlu uçları kapalıdır ve böyle satışı yapılır. Kuru sıkı silah satın alanların 1 ay içinde mülki amirliğe kayıt yaptırmaları zorunludur. Kuru sıkı tabancayı devir yapacak olanlar almış oldukları güncel sabıka kayıtları ile mülki amirliğe giderek kayıt işlemini yaptırmak zorundadırlar.

Kurusıkı Tabanca  Taşımanın Cezası Nedir?

5729 sayılı kanunun  3 maddesine aykırı kuru sıkı tabancayı taşımak suç değil idari yaptırıma tabidir. Yani kanuna aykırı olarak kuru sıkı silahı taşıyan kişiye idari para cezası kesilir. Kanuna göre kesilecek idari para cezası 500 Tl dir. Sonuç olarak  kuru sıkı tabanca taşımak suç değil kanunda belirli usullere tabidir. O usullere aykırı taşınmaması durumunda ise suç  oluşmamakta birlikte kabahat olmakta ve idari para cezasını gerektirmektedir. .   

Kuru sıkı tabanca cezası da kanunda belirtilen hallerine uymadan taşınması imal edilmesi  vb. durumlarında kanunda belirtildiği gibi cezalar söz konusu olabilmektedir. . Kurusıkı tabanca da olsa yasal hükümlülükleri vardır ve birtakım cezalar da olur. Kurusıkı tabancayı yasal bir şekilde tüm işlemlerini yapılarak taşınması durumunda her hangi bir ceza ile karşılaşılması söz konusu olmaz.

(2) Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşyüz Yeni Türk Lirası, dördüncü fıkrasındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca bu silahların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.Yani el konulur.

Söz konusu kanunun 3. maddesi aşağıda belirtilmektedir. 
5729 sayılı kanunun 
3. maddesine aykırı davranıldığı için 
Taşınması, satışı ve nakli 
MADDE 3 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların; a) Taşınması, b) Ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara veya onsekiz yaşından küçüklere satılması, c) Yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edilmiş olanlarının satılması, yasaktır. (2) Bu silahların satışı, mermi veya av malzemesi ya da yivsiz tüfek satışı yapmak için ruhsatlandırılmış yerlerce yapılır. Bu silahları satan bayilerle, başkalarına satan veya devredenlerin ya da başkalarından satın alan veya devralanların bir ay içinde Cumhuriyet Savcılığından alacakları sabıka kaydıyla birlikte mahallî mülki amire bildirimde bulunmaları zorunludur. (3) Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir. 10236 (4) Ses ve gaz fişeği atan silahların ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu silahların kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez.

COMMENTS

İbrahim DURAN
Ad

aile hukuku,30,Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri,1,Avukatlık,1,Borçlar Hukuku,4,Ceza Hukuku,23,deneme,2,dilekçeler,4,Eşya Hukuku,2,Genel Bilgiler,4,Hukuk,91,İcra Hukuku,3,İnfaz hukuku,1,iş Hukuku,1,İş Hukuku,5,kayseri boşanma avukatı,2,Kişiler Hukuku,1,Medeni Hukuk,27,Miras Hukuku,1,Sigorta Hukuku,2,Ticaret Hukuku,2,Tüketici Hukuku,1,Usul Hukuku,9,Yargı kararları,1,Yargıtay Kararları,1,
ltr
item
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk: Kuru Sıkı Tabanca Taşımak Suç Mu
Kuru Sıkı Tabanca Taşımak Suç Mu
Kurusıkı Tabanca Cezası Nedir? Kurusıkı Tabanca Taşımak Suç mu? Kurusıkı Tabanca Taşımak Kabahat mi ? Kurusıkı Tabanca Taşımak Şartları Nelerdir ?
https://1.bp.blogspot.com/-wgWVm0JwoZo/X_dwlJIbsyI/AAAAAAAAefA/5kwr0TvNYjcdw-vUN0n9Bb4M8AWgK5ztQCLcBGAsYHQ/w572-h381/kuru%2Bs%25C4%25B1k%25C4%25B1%2Btabanca%2Btas%25C4%25B1mak%2Bsu%25C3%25A7%2Bmu.webp
https://1.bp.blogspot.com/-wgWVm0JwoZo/X_dwlJIbsyI/AAAAAAAAefA/5kwr0TvNYjcdw-vUN0n9Bb4M8AWgK5ztQCLcBGAsYHQ/s72-w572-c-h381/kuru%2Bs%25C4%25B1k%25C4%25B1%2Btabanca%2Btas%25C4%25B1mak%2Bsu%25C3%25A7%2Bmu.webp
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk
https://www.duranhukuk.com/2021/01/kuru-siki-tabanca-tasimak-suc-mu-kayseri.html
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/2021/01/kuru-siki-tabanca-tasimak-suc-mu-kayseri.html
true
4647125434886118247
UTF-8
Tüm gönderiler Yüklendi Herhangi bir Gönderi Yok Tümünü Gör Devamını Oku Cevap Ver Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Makaleler Tümünü Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Makaleleler Sayfa Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Hemen Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha fazla Takipçiler Takip et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy
/*! hız için eklenti */