Hakkımızda

Hakkımızda


Avukatlık çağın ve teknolojinin gerektirdiği her türlü imkandan faydalanarak tarafımıza başvuran vatandaşlarınıza her türlü hukuki desteği sağlamak bununla birlikte kısa zamanda edinmiş olduğu tecrübe ile iş dünyası ve bireysel anlamda hukuki sorunlar karşısında türlü hukuki yardım ve desteği sunmaktır.

Türkiye'de Hukuk Sistemi 


Kara avrupası sisteminin sentezi olan ülkemizde dava açmak yürütme  istenilen sonucu almak ciddi anlamda zor Çünkü Gerek hakim savcı sayısının azlığı gerekse de  tecrübesizliği Türk adalet sistemini gerçekten içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oluyor. 

Bu bakımdan Yargı çevrelerinde dile getirilen öncelikli sorunlardan biri, personel eksikliği. Türkiye'de 11 bin kişiye bir hakim düşüyor. Bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde bulunmaktadır.

Avukat Tutmak Zorunda mıyım 

Türk hukuk sisteminde tabi ki yasal olarak avukat zorunluluğu bulunmamaktadır. Lakin  avukat tutmanın zorunlu olmaması  kişilerin bu şekilde dava açıp kazanabilecekleri anlamına gelmemelidir. Bir çok davada avukatlar bile istedikleri sonucu alamamaktadırlar. Gerek zaman gerek tecrübe gerek hukuki birikimin olması gereken davalar bulunmaktadır. ve bu davalar çoğu zaman avukatları da zorlamaktadırlar. Böyle durumlarda bu konuda eğitim almamış uzman kişilerin bile zorlandıkları konuda kişilerin avukat tutmak zorunda mıyım demesi zaten  yasal olarak olmasa da  fiiliyatta kazanmak için şart olacağı kesindir. 

Özellikle özel hukukta taraflarca getirilme ilkesi olduğu için  hakim re'sen tarafların haklı olup olmadıklarını araştırmaz delilleri Toplamaz. Bu konuda delillerin hangi usullere göre getirileceğinin profesyonel bir  kişi tarafından yapılması gerektiği açıktır. Davanın miktarının düşük olması ile hukuki olarak basit olması mevcut durumu değiştirmemektedir.Olay basit olsa da usul aynıdır. Çok basit bir davada da basit bir usul hatası davanın kaybedilmesine reddedilmesine neden olabilir.

Türkiye'de yargıda çok fazla iş yükünü olması gerek  hakim savcıların tecrübesizliği  yargı sisteminde bir takım sıkıntıları getirmektedir. Bu bakımdan Yargı çevrelerinde dile getirilen öncelikli sorunlardan biri, personel eksikliği. Türkiye'de 11 bin kişiye bir hakim düşüyor. Bu rakam Avrupa Birliği ülkelerinin gerisinde.  Hal böyle olunca ister istemez  İstenmeyen sonuçlarla karşılaşılabiliyor. Bunun önüne geçilmesi için  uzaman desteği de şart oluyor.

Sonuç olarak yasal zorunluluk olmasa da açılmış bir davada emek zaman maddi kazanç sağlamak için zorunluluk olduğunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Kayseri'nin Diğer İllere Göre Ceza ve Suç oranlarındaki Yeri 


Anadolu'nun incisi Kayseri ilimizde hem ceza hukuku kapsamında hem de özel hukuk kapsamında bir çok uyuşmazlık söz konusu olmaktadır. Bu uyuşmazlıkların ceza alanında olanların sebebi Kayseri'nin büyük bir metropol olması ve çok fazla sayıda farklı türden insanın bir arada yaşadığı bir şehir olmasıdır. Kültürler ananeler ve eğitim seviyelerin karıştığı toplumlarda hem adli anlamda hukuki uyuşmazlık hem de ceza alanında suç oluşması muhtemeldir.


Ceza hukuku kapsamında Kayseri ili özellikle uyuşturucu ve cinsel istismar,kasten öldürme kasten yaralama cinsel taciz, hakaret,yağma ,dolandırıcılı ve hırsız suçlarının çok fazla sayıda işlendiği görülmektedir. Avukatlık müessesinin cezai anlamda hem suçluluk olgusunun oluşup oluşmadığı hem de suçun oluştuğu sabitse içtima,zincirleme suç, gönüllü vazgeçme, teşebbüs, tekerrür,takdiri indirim, yaş,ayırt etme gücü gibi bir çok unsurun suçun cezasında belirleyici olduğundan bu unsurların somut olaya uygulanmasında hakimi yönlendirmekte ve daha az ceza almasını sağlamaktaki rolü çok büyüktür..

Kayseri ceza davalarında maalesef diğer illere göre ön sıralarda suç oranlarıyla kendisini göstermektedir. Bu da bu ilimizde avukata özellikle ceza ağır ceza hatta belli başlı uyuşturucu cinsel istismar gibi suçlarda ihtisaslaşmış avukat ihtiyacını doğurmaktadır.

TÜRKİYE’de ceza infaz kurumuna giren hükümlü sayısı bir önceki yıla göre yüzde 14,9 arttı. Görüldüğü üzere Ceza Hukuku kapsamında En çok Suç işlenen iller arasında Hırsızlık Ve İcra İflas  kanununa Muhalefet olan Çek ödememe ve Taahhüdü ihlal suçlarıdır. Kayseri de bu suçların işlenmesinde diğer illere göre hem nüfus hem de oran olarak fazladır. 
. Kayseri’de ise 2017 yılında ceza infaz kurumuna giren hükümlü sayısı bir önceki yıla göre yüzde 24,5 artış ile 4 Bin 744 kişi oldu. Kayseri’de 2017 yılı içerisinde en çok işlenen suçlar ise yaralama, İcra İflas Kanunu’na muhalefet ve hırsızlık olarak ortaya çıktı.Ayrıca Kayseri'de 2018'de bin 980 terör davası görüldü. 


Kayseri'de Aile Hukuku ve Boşanma Kaynaklı Davalar 

Özel hukuk'da ise durum Kayseri açısında cezadan daha vahim olmakla birlikte Kayseri hem boşanma davalarında hem de diğer ticari ve hukuk uyuşmazlıklarında Türkiye'nin ilk sıralarından düşmemektedir. 
Kayseri’de 2019 yılının ilk 11 ayında 6 bin 757 kişi aile mahkemesine dava açıldı. Aile Mahkemesine açılan davaların %90'ına yakını boşanma davalarıdır. Kayseri'de bir önceki yıla göre aile mahkemelerinde açılan davalardaki artış oranı %10 dur. tekrar söylediğimiz gibi bu davaların büyük çoğunluğu boşanma davaları olup geri kalan davalar velayet vesayet mal rejimi kişisel ilişki kurulması aile konutu sair sebeplerle açılan davalardır.Boşanma sebebiyle açılan davaların ise %90 una yakını çekişmeli boşanma diğerleri zina ve terk sebebiyle ve anlaşmalı boşanmalar oluşturmaktadır.


Çalışmalarını hukukun ve kanunların çizdiği sınırlar içerinde avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak dürüstlük, sır saklama, sağduyu ve etik kurallar dahilinde yoğun bir çalışma içerisinde gerçekleştiren hukuk büromuz prensipli ve disiplinli çalışma anlayışıyla hukuki anlaşmazlıklara etkili ve hızlı çözümler sunmayı hedeflemektedir. Müvekkillerine hukuki ihtilafları hakkında danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra müvekkillerinin muhtemel sorunlarını daha ortaya çıkmadan engellemek maksadıyla önleyici hukuki danışmanlık hizmeti de vermektedir.COMMENTS

BLOGGER: 1

İbrahim DURAN
Ad

aile hukuku,30,Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri,1,Avukatlık,1,Borçlar Hukuku,4,Ceza Hukuku,23,deneme,2,dilekçeler,4,Eşya Hukuku,2,Genel Bilgiler,4,Hukuk,91,İcra Hukuku,3,İnfaz hukuku,1,iş Hukuku,1,İş Hukuku,5,kayseri boşanma avukatı,2,Kişiler Hukuku,1,Medeni Hukuk,27,Miras Hukuku,1,Sigorta Hukuku,2,Ticaret Hukuku,2,Tüketici Hukuku,1,Usul Hukuku,9,Yargı kararları,1,Yargıtay Kararları,1,
ltr
static_page
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk: Hakkımızda
Hakkımızda
Kayseri Avukat Kayseri Avukatlık Bürosu Duran Hukuk
https://www.duranhukuk.com/p/hakkimizda-kayseri-avukat.html
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/
https://www.duranhukuk.com/p/hakkimizda-kayseri-avukat.html
true
4647125434886118247
UTF-8
Tüm gönderiler Yüklendi Herhangi bir Gönderi Yok Tümünü Gör Devamını Oku Cevap Ver Cevabı İptal Et Sil Tarafından Ana Sayfa Sayfalar Makaleler Tümünü Gör Sizin İçin Tavsiye Edilenler Kategori Arşiv Arama Tüm Makaleleler Sayfa Bulunamadı Ana Sayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şub Mart Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Hemen Şimdi 1 dakika önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha fazla Takipçiler Takip et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy
/*! hız için eklenti */