loading
Kurusıkı Tabanca Cezası Nedir?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Suç mu?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Kabahat mi ?
Kurusıkı Tabanca Taşımak Şartları Nelerdir ?
kuru sıkı tabanca taşımak suç mu 

Kuru sıkı Tabanca Taşımak Suç mu?

Kurusıkı tabancalar mevzuatlara göre belli usullere göre imal satış ve taşınmasının yapılması gerekmektedir. Kullanımı da aynı usullere göre belirlenmiştir. Kanunda belirtildiği gibi de kullanım şartları da vardır.  Piyasa da Kuru sıkı tabancalar kuru sıkı silah olarak da adlandırılmaktadır. .
 Kuru sıkı tabanca üzerinde taşımak yasal mıdır?  yahut Kuru sıkı tabanca taşımak suç mudur?  ya da kuru sıkı tabanca taşımanın idari para cezası mı vardır gibi sorular sorulmaktadır. Şeklinde çokça sorular sorulmaktadır. Kuru sıkı tabanca yasada  ses ve gaz fişeği atabilen ağzı kapalı olarak satılan silah olarak tanımlanmaktadır. Kuru sıkı silah çeşitleri ses çıkarmak amacı ile kullanılan ve zararı olmayan silahlardır . Kuru sıkı silahlar ses mermisi dediğimiz kuru sıkı mermilerin atmaktadırlar. Bunlar sayesinde ses çıkarma işlevi görürler. Bu sesin şiddeti silahın mermisi  kalibresine göre değişmektedir. Yüksek barda olan silahlar diğerlerine göre daha fazla ses çıkarmaktadırlar. Daha az bara sahip olanlar daha az ses çıkarır. Bu silahlar  gösteriş açısından da kullanılmaktadır. Kuru sıkı tabancalar  gerçek silahlar  ruhsatlandırılma süreci ve sıkı denetlenmesi olmasa da yinede birtakım  kısıtlamalara ve kurallara tabi olarak kullanılmaktadır: Zararları olmasa da kullanımları belli şartlara bağlıdır. Kurusıkı tabanca hobi ve eğlence amaçlı kullanılan bir şey olduğu için üzeriden taşımak yasaktır. Sonuç ta bunlar hobi amaçlı kullanılan ve sürekli ihtiyaç duyulmayan bir şey olduğu için üzeride taşımak da yasaklanmıştır. Bu yüzden kurusıkı silah üzerinizde belinde taşınması  yasal olmamakla birlikte koşullarının oluşması durumunda  tehdit suçuna bile vücut verebilmektedir. O sebeple kuru sıkı silahların görünecek şekilde taşınması ve belinde taşınması yasaklanmıştır. 5729 sayılı kanunun 3.maddesinde taşınmasının yasal olduğu olarak düzenlenmekle birlikte bir yerden bir yere taşınması kolay ulaşılamayacak şekilde boş olarak kutu içerisinde ve evrakları yanında olacak şekilde olmalıdır. 
Kurusıkı tabancanın nasıl alınacağı, nasıl satılacağı, taşınması, yaş sınır vs. her şey 5729 sayılı ses ve gaz fişeği atabilen silahlar hakkında kanunda ifade edilmiştir.

 Kuru sıkı silah almanın şartları 

 • Kurusıkı silah alacak kişilerin ilk öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması 
 • kurusıkı tabanca satışı yapan yerlere sabıka kayıtlarını ibraz ederek alınmalı . Sabıka kayıtlarının temiz olması gerekmektedir. 
 • Satın alındıktan itibaren 1 ay içerisinde Mülki amire bildirimde bulunup kayıt yaptırmaları  gerekmektedir. 
Kuru sıkı tabanca alırken bu iki şart ilk öncelikli sağlanmalıdır. Kuru sıkı tabancalar namlu uçları kapalıdır ve böyle satışı yapılır. Kuru sıkı silah satın alanların 1 ay içinde mülki amirliğe kayıt yaptırmaları zorunludur. Kuru sıkı tabancayı devir yapacak olanlar almış oldukları güncel sabıka kayıtları ile mülki amirliğe giderek kayıt işlemini yaptırmak zorundadırlar.

Kurusıkı Tabanca  Taşımanın Cezası Nedir?

5729 sayılı kanunun  3 maddesine aykırı kuru sıkı tabancayı taşımak suç değil idari yaptırıma tabidir. Yani kanuna aykırı olarak kuru sıkı silahı taşıyan kişiye idari para cezası kesilir. Kanuna göre kesilecek idari para cezası 500 Tl dir. Sonuç olarak  kuru sıkı tabanca taşımak suç değil kanunda belirli usullere tabidir. O usullere aykırı taşınmaması durumunda ise suç  oluşmamakta birlikte kabahat olmakta ve idari para cezasını gerektirmektedir. .   
Kuru sıkı tabanca cezası da kanunda belirtilen hallerine uymadan taşınması imal edilmesi  vb. durumlarında kanunda belirtildiği gibi cezalar söz konusu olabilmektedir. . Kurusıkı tabanca da olsa yasal hükümlülükleri vardır ve birtakım cezalar da olur. Kurusıkı tabancayı yasal bir şekilde tüm işlemlerini yapılarak taşınması durumunda her hangi bir ceza ile karşılaşılması söz konusu olmaz.
(2) Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci, ikinci ve üçüncü fıkralarındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşyüz Yeni Türk Lirası, dördüncü fıkrasındaki yasaklara aykırı davranışta bulunanlara beşbin Yeni Türk Lirası idarî para cezası verilir. Ayrıca bu silahların mülkiyetinin kamuya geçirilmesine karar verilir.Yani el konulur.
Söz konusu kanunun 3. maddesi aşağıda belirtilmektedir. 
5729 sayılı kanunun 
3. maddesine aykırı davranıldığı için 
Taşınması, satışı ve nakli 
MADDE 3 – (1) Bu Kanun kapsamına giren silahların; a) Taşınması, b) Ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara veya onsekiz yaşından küçüklere satılması, c) Yönetmelikte belirlenmiş esas ve usullere aykırı olarak imal edilmiş olanlarının satılması, yasaktır. (2) Bu silahların satışı, mermi veya av malzemesi ya da yivsiz tüfek satışı yapmak için ruhsatlandırılmış yerlerce yapılır. Bu silahları satan bayilerle, başkalarına satan veya devredenlerin ya da başkalarından satın alan veya devralanların bir ay içinde Cumhuriyet Savcılığından alacakları sabıka kaydıyla birlikte mahallî mülki amire bildirimde bulunmaları zorunludur. (3) Söz konusu silahlar, ancak her an kullanıma elverişli olmayacak ve kolay ulaşılmayacak şekilde, boş olarak kutu içerisinde nakledilebilirler. Bu silahların belirtilen şekil ve şartların dışında nakledilmesi taşıma olarak kabul edilir. 10236 (4) Ses ve gaz fişeği atan silahların ve üretici firmaların isim, marka veya alâmetleri kullanılarak her ne suretle olursa olsun reklam ve tanıtımı yapılamaz. Bu silahların kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemez.

33 Comments

 • Merhabalar kuru sıkı tabancanın kutusunun araçta ve de evrakları tam bir şekilde olması ancak silahın üzerimde olması suç teşkil eder mi kanunen bana ne gibi yaptırımları olur

  • silahın taşıma ruhsatı olmadığı takdirde sadece bulundurulacağı ikametgahda bulunulması gerekir. Taşıma olmadan bulundurulacağı yer dışında üzerinizde olması halince idari para cezası alırsınız

  • Kuru sıkı sıkma izni diye bir şey olmaz.Meskun mahalde gereksiz silah kullanımı suç olur

 • Polis çevirisinde bana silah kesici alet varmı diyerek bende doğruyu konuştum kuru sıkı tabanca var aracımın torpido da dedim ,şarjörde mermi yok faturası olmadığı içinidari para cezası verdiler. Bende meslek olarak özel güvenlik te kamuda çalışmaktayım,ögg kimliğim yenilemede sıkıntı yaşamıyım.saygılar.

 • Üzerime kayıtlı kurusıkı silahım polis çevirmesinde kutusu arabada olmasına rağmen arka koltuk altında idi silah ise torpitoda idi şarşörü dolu şekilde tutanak tutuldu ve ceza kesildi kayıtlı olmasına rağmen taşımak suç diye üzerimde değil kutusu burda silah burda die söledim ama dinletemedim

  • Taşımaktan kasıt üzerinde taşımak değil gidilen yere götürmektir. Taşıma ruhsatınız yoksa üzerinizde yahut gittiğiniz yere kendinizle birlikte götüremezsiniz.

 • Ruhsatlı ve çeketimin cebinde yakalattım tamire götürüyordum hem el koydular hemde 2500 tl ceza yazdılar

  • Söylediğiniz şeye ben inanmadığım gibi emniyet görevlileri de inanmamış belli ki silahın tamiri olmaz olsa olsa bakımı olur o da bulunduğu yerde olur. Geçmiş olsun

 • Benin de bitane var ama 2000 li yillarda aldim faturasi falan da var bir sikinti olurmu boyle bulundursam

 • Evi basip kurusıkı tabancayla ateş edip tehdit edenin cezası nedir böyle bi olay yaşadık serbest kaldi

 • Evraklar tam bir şekilde olup tatil yerlerinde oranın insanlarını tanımdağımızı öne sürerek belde taşıdığımızı ifade etsek ceza yer miyiz ?

 • 2015 yılında arcata kurusıkı yakalattim cezası 881 TL ve hala ödemedim bu cezanın üstüne fayiz koyarlarmi yada gecikmeli nekadar çıkar borc

 • Merhaba, öncelikle yazı için teşekkürler ancak anlayamadım şunu sormak istiyorum, emniyetten bulundurma veya taşıma ruhsatı çıktığında , kayıtlı kuru sıkı tabancanın arabamın bagajında kutu içinde ve şarjör boş iken bir cezası oluyor mu?

 • Meraba gelin alma töreninde ruhsatlı kurusıkı tabancamı uygun konumda bulurdurmadigim için yani hem kutusunda değil hemde torpitoda hemde şarjörde dolu bi şekilde bulundurduğum için memur arkadaşlar tutanak tutup aldılar. Ateş edilmemiş kullanilmamis durumdaydi ihbar üzerine oraya gelen memurlarin rasgele araba arama hakkı varmıdir izin belgesi göstermeden arabamı aradılar işlem yaptılar memur beylere nasıl bir işlem yaptırırım çünkü beni eşime dostuma rezil ettiler kurusıkı tabancayı da nasıl geri alabilirim teşekkürler

 • Meraba gelin alma töreninde ruhsatlı kurusıkı tabancamı uygun konumda bulurdurmadığım için yani hem kutusunda değil hemde torpitoda hemde şarjörde dolu bi şekilde bulundurduğum için memur arkadaşlar tutanak tutup aldılar. Ateş edilmemiş kullanilmamis durumdaydi ihbar üzerine oraya gelen memurlarin rasgele araba arama hakkı varmıdir izin belgesi göstermeden arabamı aradılar işlem yaptılar memur beylere nasıl bir işlem yaptırırım çünkü beni eşime dostuma rezil ettiler kurusıkı tabancayı da nasıl geri alabilirim teşekkürler

 • gürültü yapan üst komşuya karşı gürültü yapıp beni rahatsız ettiklerinde kuru sıkıyla kendi odamda 2-3 el ateş etsem bu suç mudur?

 • 2018 yılında av bayisinden faturalı olarak aldığım kurusıkı silahımı emniyete gidip işletmedim aslında işletmek istiyorum ama 1 ay içinde işletilmesi gerektiği söyleniyor çok zaman oldu şimdi işletmek için ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

S.S.SHemen Ara!WhatsApp