loading
Ceza Davası Avukatlık Ücreti ve Masrafları
Asliye Ceza Davası Avukatlık Ücreti ve Masrafları
Ağır Ceza Davası Avukatlık Ücreti ve Masrafları
Ceza Davası Ücretileri Şehirlere Göre Değişir mi
Ceza Davası Ücreti Hakkında Yargıtay Kararları
konuları yer almaktadır.

Ceza Davası Avukatlık Ücreti ve Masrafları

Avukatlar gerek  ileştim araçlarıyla gerek de bürolarına gelerek  bizim ceza davalarımız kaça bakarsınız gibi sorularla karşılaşmaktadır. Doğal olrtak bir çok insan hayatları boyunca belki bir ya da bir kaç kez davalık olmuşlar veya ceza davalarıyla karşı karşıya kalmışlardır. 
Avukatlık ücretlerinin gerek her yıl değişmesi gerek de  asgari üczret tarifesi alt sınır olmak kaydıyla  avukatların tavsiye edilen  fiyatların barolardan barolara değişkenlik göstermesi sebebiyle vatandaşların avukatlara bu tarz sorular yöneltmesi gayet normal karşılanmaktadır.
Ancak meslekte kazandığımız tecrübeler bize şunu öğretmiştir ki arayan bu kişilerden çoğu ilk defa bir dava ile karşı karşıya gelmiştir. Avukatlık ücretinin ne şekilde belirlendiğini bilememektedir.
Öncelikle gerek yayımladığımız makaleler, gerekse yazdığımız makale yazılarımızda şunu özellikle vurgulamak  eğer söz konusu bir ceza davası  ve  ceza  avukatı  ise burada risk ve tehdit altında bulunan sizin hürriyetiniz ya da hiç olmazsa şeref ve itibar söz konusu  olduğundan öncelikli olarak konunn uzmanı avukatı seçmek ikinci planda ücret hususunu gündeme getirmek daha  doğru oılucaktır.

Kayseri’de Ceza Avukatı ve Ağır Ceza Avukatı Ücretleri Ne Kadardır ?

Avukatlık ücretleri her şeyden önce illerden illere değişkenlik göstermekle birlikte  kayseri’de Bir ceza avukatının gireceği Asliye Ceza ve Ağır ceza davalarının tavsiye edilen fiyatları 2020 yılı için aşağıda belirtilen şekilde düzenlenmiştir. 
Yukarıda görüleceği üzere Kayseri barosunun  Kayseri’deki avukatlara tavsiye ettiği fiyatlardan 
Kayseri’de Asliye Ceza Mahkemeleri Avukatlık ücreti olarak 12.000 Tl 
Kayseri’de Ağır Ceza Mahkemeleri Avukatlık Ücreti olarak 25.000 Tl 
İnfaz Hakimliği Yahut Sulh Ceza Hakimliği Ücreti olarak 8.0000 Tl  
belirlenmiştir. 

Asliye Ceza ve Ağır Ceza Davası avukatlık Ücretleri İller arasında farklılık gösteriri mi ?

Mahkeme ücretleri   bununla birlikte asliye  ceza mahkemesi  mahkemesi ücretleri de  illerden illere  değişkenlik göstermektedir. 
Kayseri’de ücretleri  yukarıda  olmasına rağmen  Ankara’da boşanma  ceza davası ücretleri kayseri’dekinden çok  olduğu görülmektedir.
Kayseri’de Ağır ceza davası  25.000 Tl olmasına rağmen  Ankara’da Ağır ceza 16.4500 Tl   olduğu ve farklı olduğu  görülmektedir. 
 Gerek İllerden ile baroların tavsiye edilen fiyatlarında değişme olması gerek de  Avukatların asgari tutarla tavsiye edilen tutar arasında yapacakları işleri kendileri belirleyecek olması nedeniyle  fiyatların avukattan avukata ve ilden ile değişeceği açıktır. Avukat seçerken özellikle ağır ceza ve ceza avukatlığında bu seçim yapılırken işin tanımı avukatın  hangi iş ve işlemlerden sorumlu olucağı davanın sanığın yahut şüphelinin konumu vs. gibi hususlar da gözetilerek avukat tarafından makul bir üretin belirlenmesi gerektiği açıktır.
Bir ceza avukatı  ceza avukatlığı kapsamında kendisine gelen bir işle ilgili olarak  ceza hukuk kapsamında 

Ceza Hukuku kapsamında  Verilen Hizmetler Nelerdir. 

  • Şikayet dilekçesi ve eklerinin hazırlanması
  • Kollukta ve Savcılıkta ifade alınması sırasında hazır bulunulması
  • Ağır Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Asliye Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Sulh Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
  • Savcılıklarca verilen takipsizlik kararlarına itiraz edilmesi
  • Tutuklama kararlarına itiraz edilmesi
  • Temyiz dilekçesi hazırlanması
  • Cezaevinde tutuklu ve hükümlü ziyaretleri yapılması
hizmetleri gerçekleştirmektedir. 
 kendisini ne kadar uğraştıracağını, müvekkilinin lehine bulunan tüm delillerin dosyada bulunup bulunmadığını, davanın görüleceği yer ile bürosunun bulunduğu yerin farklı adli yargı sınırları içerisinde olup olmadığına bakarak sonuç itibariyle emek ve zaman karşılığı bir ücret talep edecektir.
Avukatlar  Ceza ve Ağır Ceza Avukatlık Ücretlerini Serbestçe Belirleyebilirler mi?
Hayır avukatlar ceza ve ağır ceza avukatlık ücretlerini serbestçe belirleyemezler. Avukatlar yaptıkları işlerde Barolar birliğinin belirlediği asgari tutarın altında ücret kabul edemezler. Lakin üst sınır olarak ceza davalarında ve bir üst sınır yoktur. 
Sonuç olarak avukatlar ceza ve ağır ceza davalarında alt sınırın altında ücret belirlemeyezken üst sınırda diledikleri gibi ücret talep edebilirler. 
Avukatın 2020 Yılı için ceza Ve Ağır ceza davalarında talep edebilecekleri  avukatlık asgari ücret tarifesiyle belirlenen ücret olan  ağır cezalar için 6.810 Tl Asliye ceza mahkemesindeki dava ve işler için ise  3.400 Tl asgari tutar olup bu asgari tutarın altında Türkiye’deki hiç bir avukat iş ve dava takip edemez. ve Yasaktır. Ama üst sınır için baroların kendi iller için belirledikleri farklı tarifeleri olup bu belirlenen tarifeler tavsiye kararı olmakla birlikte  avukat  asgari tutarın altında olamamak kaydıyla bu tarifelerin altında yahut üstünde fiyat belirleyebilir.
Ceza mahkemelelerindeki iş ve davalarla ilgili  avukatın talep edebileceği minimum tutarları içeren avukatlık asgari ücret tarifesi aşağıdaki gibidir. 
yukarıda tabloda Her yıl Resmi Gazete de yayımlanan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi en alt sınırı bulunmaktadır . Yine bu tarife göz önüne alınarak avukatın bağlı bulunduğu Baro tarafından da tavsiye niteliğinde alt sınır vekalet ücretleri belirlenir.

SONUÇ

Ceza ve Ağır Cezası davalarında kişilerin hürriyet adil yargılanma ve aklanma haklarının korunması gibi temel ve Anayasa ile korunan hakların korunması söz konusu olduğundan  bu tür durumlarda konusunda uzman bir ceza avukatından bilgi almak sonrasında ücret kısmını konuşmak ve sonuca göre hareket etmek gerekmektedir. 
Avukatın kendisi ile bürosunda yüz yüze görüşerek, gerektiğinde bir kaç farklı avukat ile de görüşerek size güven veren, sizi ikna eden bir avukat ile ücret hususunu kararlaştırmanızı tavsiye ediyoruz.

No comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

S.S.SHemen Ara!WhatsApp